O kobiecości mówi się bezustannie. Czasem jest, a czasem jej nie ma. Wymienia się jej cechy i określa się, kto jest kobiecy, a kto jednak nie. Raz wychodzi, że to o nas, a innym razem, że niestety, ale nie jesteśmy kobiece. Co to zatem jest ta kobiecość?
Kobiecość co to znaczy
Wikipedia podaje, że to pojęcie abstrakcyjne. Obejmuje pakiet cech, wygląd, zachowania i zainteresowania, które tradycyjnie i stereotypowo są przypisywane kobietom. Definicja podaje także, że współczesne postrzeganie kobiecości się zmieniło. Obecnie mówi się raczej o różnych typach kobiecości. Niegdyś kobiecość utożsamiana była z subtelnością, pięknem, emocjonalnością i byciem matką oraz kobietą domową. Współcześnie, także na skutek mediów, reklam — kobiecości utożsamiana raczej, z jednej strony, z wyglądem, atrakcyjnością fizyczną, a z drugiej strony z akceptacją swojego ciała i dążeniem do polubienia siebie i bycia sobą.
Kobiecość co to jest
Trudno zdefiniować kobiecość, bo reguła taka musiałaby pomieścić w sobie 3,970 miliarda kobiet, bo tyle, według statystyk z sierpnia 2021 roku* — liczy populacja pań na świecie. Tymczasem kobiecość nie ma wieku, rasy, jednej twarzy czy jakiegoś konkretnego, idealnego kształtu. Kobiecość ma oblicze każdej z nas, różne aspiracje, ambicje, podejście do życia. Różny sposób bycia, nie takie same oczekiwania i całkiem odmienne potrzeby.
Cechy fizyczne idealnej kobiety
W każdej kulturze promowane są nieco inne przymioty kobiece, jeśli chodzi o wygląd. Dla każdej nacji ładne, zachwycające jest odrobinę co innego. Pamiętam taką grafikę, która krążyła w sieci kilka lat temu. Była na niej przedstawiona kobieta — pozornie ta sama, ale jednak zmieniona zgodnie z gustem osób, mieszkańców danego kraju. O ile dobrze pamiętam rysunek, nigdy nie był taki sam. Kobieta miała raz pełniejsze kształty, a raz smuklejsze, czasem była nawet wyjątkowo szczupła, miała mniejszy lub większy nos, kości policzkowe, usta i inne włosy. Trudno zatem powiedzieć o uniwersalnych cechach wyglądu świadczących o kobiecości.
Jakie zachowania, role są kobiece?
Odpowiem jednym słowem — wszystkie!
Według badania „Polki 2021 nowe wartości na nowe czasy” opublikowanego przez Gedeon Richter we współpracy z Mobile Institute ** w Polsce mamy siedem podstawowych profili. Wyróżniamy:
- Strażniczki ogniska domowego (31% badanych). Najważniejsza jest dla nich rodzina. To kobiety aktywne zawodowo, serdeczne, stanowcze i konsekwentne
- Nawigatorki (22% badanych), które są aktywne, sprytne, przedsiębiorcze i wrażliwe.
- Kobieta wysokich lotów (12%) – ambitna, niezależna, odważna, w związku partnerskim lub małżeńskim czasem mama.
- Łebska babka (11%) – kobieta dojrzała, ceniąca równowagę, akceptująca siebie, szczera i ceniąca zdrowe życie.
- Pani Project Manager (10%) – zawsze z kalendarzem w ręku, zaradna, uporządkowana, serdeczna, miła i spokojna.
- Kreatywna (9%) – umie załatwić każdą sprawę jest szalenie sprytna, zaradna. Ważne jest dla niej zdrowie, rodzina i niezależność.
- Wyzwolona amazonka (6%) – zawsze w ruchu, zawsze o coś walczy, jest wyrozumiała, serdeczna i tolerancyjna.
Siedem form kobiecości, a w każdej z nich pomieści się milion drobnych różnic. Wynik? Zawsze pełnia kobiecości!
Jak kobiecość postrzegają mężczyźni?
Kiedyś wydawało mi się, że dla mężczyzn kobiecość to seksapil, intrygujące podejście do życia, odwaga, pewność siebie oczywiście, delikatność połączona ze świadomością siebie, pasja. Zapytałam kilkunastu znajomych co oni na to. Myślę, że tematu nie wyczerpali, ale większość z nich mówiła o tym, że każda kobieta, z którą byli blisko miała w sobie inny rodzaj kobiecości. I każdy był niezwykle pociągający, bo tak daleki od ich męskości. Wspominali o tajemniczości, dbaniu o szczegóły, trosce o innych, wrażliwości, pewności siebie, ale takiej wypływającej z akceptacji, uśmiechu czy poczuciu humoru. Niektórzy wspominali o ambicji, czułości albo żyłce ryzykantki. Pytani o kanon urody — chętnie mówili, tyle że każdy z nich opisywał zupełnie inną kobietę!
Jak w sobie odkryć „to coś”
Oto moje sprawdzone sposoby na odkurzenie własnej kobiecości!
- Przestań się porównywać z innymi
- Noś głowę wysoko
- Skoncentruj się na tym, co możesz zmienić
- Stwórz sobie własną grupę wsparcia
- Rób sobie przyjemności
- Doceniaj to, co masz
A czm kobiecość jest dla mnie? Odpowiedź znajdziesz tu 🙂!
Rys Enzo Tommasi/Unsplash
*dane na sierpień 2021 rok przez World sex ratio 2021 – StatisticsTimes.com
**całe badanie dostępne na stronie Gedeon Richter