O tym, że maseczki ratują naszą skórę nikogo chyba nie musze przekonywać. Dziś polecę Ci kilka sprawdzonych maseczek, które w ułamku sekundy przygotujesz sobie sama!
Cera sucha
NAWILŻAMY
Charakterystyka: Jest cienka, delikatna i wrażliwa, a na skutek słabego nawilżenia łuszczy się i jest szorstka.
Jakie maseczki ze sklepu: intensywnie nawilżające, odżywcze
Ważne składniki: lipidy, proteiny zbożowe, oleje roślinne, woda termalna
Jak często: najlepiej dwa razy w tygodniu.
PRZEPISY DOMOWE:
Miodowa – nawilża i odżywia
Wymieszaj łyżkę miodu z trzema łyżkami serka homogenizowanego i jednym żółtkiem. Zrób napar z rumianku (torebkę rumianku zaparz jak herbatę) i przed nałożeniem maseczki umyj jeszcze ciepłym naparem twarz. Nałóż maseczkę na kwadrans. Zmyj wodą.
Winogronowa – intensywnie nawilża
Garść umytych winogron (najlepiej bezpestkowych) rozgnieć widelcem na papkę – rozsmaruj na twarzy, szyi i dekolcie. Zmyj po 15-20 minutach letnią, przegotowaną wodą.
Ogórkowa -nawilża i wybiela
Świeży ogórek pokrój w cienkie plastry i połóż je na twarzy, szyi i dekolcie. Po 20 minutach zdejmij je (nie przemywaj twarzy ani wodą, ani tonikiem).
Bananowa – nawilża, wygładza, likwiduje podrażnienia
Dokładnie rozgnieć widelcem sporego banana. Wymieszaj go starannie z kilkoma kroplami oliwy z oliwek i kilkoma kroplami soku z cytryny. Połóżna twarz, szyje i ramiona i pozostaw na kwadrans. Spłucz woda przegotowaną.
Cera dojrzała
UJĘDRNIAMY
Charakterystyka: jest mało elastyczna, pokryta zmarszczkami i przebarwieniami.
Jakie maseczki ze sklepu: silnie nawilżające, ujędrniające, liftingujące, regenerujące
Ważne składniki: kolagen, ceramidy, fitohormony np. z soi, wyciąg z kawioru.
Jak często: 2-3 razy w tygodniu.
PRZEPISY DOMOWE:
Ziemniaczana – odżywia, zmiękcza, wygładza
Obierz i ugotuj dwa duże ziemniaki, rozgnieć je na papkę i wymieszaj z łyżką ciepłego mleka. Nałóż na twarz, szyję i dekolt, przykryj zwilżoną w ciepłej wodzie gazą. Po 15 minutach zdejmij gazę i zmyj maseczkę ciepłą wodą przegotowaną.
Ze śmietany i orzechów – wybiela, odżywia, uelastycznia
W małej miseczce zmieszaj dwie łyżki słodkiej śmietany z łyżeczką soku z pomarańczy. Drobno rozetrzyj ok. 7 sztuk orzechów włoskich i dokładnie zmieszaj z pozostałymi składnikami. Połóż na twarzy na 20 minut. Zmyj po ok. 2o minutach ciepłym mlekiem.
Z oleju lnianego – regeneruje, natłuszcza i zmiękcza
Olej lniany rozprowadź na skórze cienką warstewką i pozostaw na ok. 20 – 30 minut. Usuń go wycierając delikatnie skórę miękkim ręczniczkiem. Resztki oleju wchłoną się po kilkunastu minutach.
Jabłkowa – odżywia, rozjaśnia, wygładza
Zmieszaj w miseczce- dwie łyżki twarożku homogenizowanego, obrane i starte jabłko i 10 kropli oliwy z oliwek. Nałóż na twarz na ok. 20 minut, a następnie zmyj letnią, przegotowaną wodę.
Cera wrażliwa, naczyniowa
WZMACNIAMY
Charakterystyka: jest zaczerwieniona, napięta i szorstka.
Jakie maseczki ze sklepu: ze składnikami obkurczającymi i wzmacniającymi naczynka krwionośne.
Ważne składniki: wyciąg z arniki, mirtu, kasztanowca, miłorzębu japońskiego
Jak często: 1-2 razy w tygodniu
PRZEPISY DOMOWE:
Z siemienia lnianego – wygładza
Dwie łyżki siemienia lnianego zalej czterema łyżkami gorącej, ale nie wrzącej, wody. Przykryj szkalnkę i odstaw do ostygnięcia. Gdy woda stanie się oleista, wymieszaj nasiona. Nakładaj na twarz, szyje i dekolt. Po 15 min. spłucz letnią wodą.
Z pietruszki – odświeża, odżywia
3 łyżki stołowe twarogu zmieszaj z garścią świeżo posiekanej zielonej pietruszki, nałóż na twarz i szyję. Zmyj po 20 kinutach letnią wodą.
Z awokado – regeneruje, odżywia
Miąższ z dojrzałego owocu awokado zmieszaj z kilkoma kroplami soku z cytryny i utrzyj na jednolitą masę. Dodaj do niej łyżeczkę gęstej śmietany. Tak przygotowaną maskę nanieś na twarz i szyję. Pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz letnią wodą.
Z miodu – nawilża, odżywia
Utrzyj łyżeczkę miodu z łyżeczką słodkiej śmietanki. Powstałą papkę nałóż na osuszoną twarz. Maseczkę zmyj po 20 minutach.
Cera tłusta i mieszana
OCZYSZCZAMY
Charakterystyka: Błyszczy się, widoczne są na niej wypryski i krosty.
Jakie maseczki ze sklepu: oczyszczające, dezynfekujące, ściągające i ograniczające pracę gruczołów łojowych. Dobrze robią jej maski typu peel off.
Składniki: glinki (szczególnie zielona, biała i żółta), wyciąg z oczaru wirginijskiego, z drzewa herbacianego
Mieszana: wymaga zastosowania masek oczyszczających (na tłuste partie skóry) w połączeniu z nawilżającymi (na przesuszone części twarzy).
Jak często: w obu przypadkach najlepiej robić je dwa razy w tygodniu.
PRZEPISY DOMOWE:
Z jabłka i jajka – matuje i ściąga pory
Białko z jaja kurzego ubij na sztywną pianę i wymieszaj z obranym, startym jabłkiem. Powstałą papkę nakładaj na twarz, szyję i dekolt. Po kwadransie zmyj ją letnią, przegotowaną wodą.
Drożdżowa – ściąga pory i wygładza
Łyżkę drożdży zamieszaj z chłodną, przegotowaną wodą i wciśnij kilkanaście kropli soku cytrynowego. Papkę połóż na twarzy i pozostaw by wyschła. Następnie zwilż wodą opuszki palców i delikatnie masuj przez pół minuty skórę twarzy. Zmyj maskę chłodną, przegotowaną wodą
Z płatków owsianych – łagodzi podrażnienia, odżywia
W miseczce zmieszaj: pięć łyżek płatków owsianych (najszybciej miękną błyskawiczne), pięć łyżek ciepłej, przegotowanej wody, łyżkę pełnotłustego mleka. Dodaj łyżkę miodu. Gdy płatki zaczną gęstnieć nałóż maseczkę na twarz szyje i dekolt (najlepiej rób to w wannie, bo maska nie jest bardzo gęsta i ścieka). Po ok. 10 minutach zmyj ją ciepłą, przegotowaną wodą.
*Uwaga, zanim zastosujesz jakąkolwiek maseczkę sprawdź czy nie masz uczulenia na jakikolwiek składnik z którego jest wykonana!
Photo by Joe Robles on Unsplash