Jak podaje „Rzeczpospolita” w związku z reformą edukacji, a co za tym idzie kumulacją roczników w 2019 roku, warszawski ratusz rozważa czy nie przedłużyć tygodnia nauki szkolonej o sobotę. Miałoby to nieco rozładować tłok w najbardziej obleganych warszawskich liceach.
W przyszłym roku w szkołach średnich rozpocznie naukę rekordowa liczba uczniów – absolwenci ostatniego rocznika gimnazjów i pierwszy rocznik ośmioklasowych szkół podstawowych, w sumie ok. 772 tysiące dzieci. W ubiegłym roku naukę zaczynało ok. 350 tysięcy uczniów…
Z takim tłokiem w szkołach trzeba sobie jakoś poradzić. Niestety, chcąc nie chcąc, odbije się to na dzieciach.
Samorządy ostro działają by zapewnić dzieciom miejsca w szkołach. Niektóre renomowane warszawskie licea zajmą dodatkowe budynki, w których będą odbywały się zajęcia.
Władze stolicy zastanawiają się co jeszcze zrobić, żeby ten tłok jakoś odkorkować. Jak piszę „Rzeczpospolita” warszawski ratusz myśli, by w ostateczności, wydłużyć w części szkół tydzień nauki o soboty i wprowadzić dwuzmianowość. O ile dwuzmianowość, jak się wydaje, jest przesądzona, o tyle o wprowadzeniu zajęć w sobotę decydować mieliby dyrektorzy poszczególnych szkół po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej.
Jednak uczniowie, którzy mieliby mieć zajęcia w soboty – tydzień nauki rozpoczynaliby we wtorek – czyli nadal uczyliby się pięć dni w tygodniu.
Zastanawiam się jeszcze, ale to na razie pozostanie w sferze domysłów, czy ta zmiana oznacza, że przez kolejne cztery lata liceum, część dzieci będzie uczyło się w systemie wtorek-sobota. Ciekawi mnie też, czy w związku z tym roczniki kolejne również zostaną wciśnięte w te… nowe ramy nauczania.
Ciekawe jak w praktyce uda się połknąć tę edukacyjną żabę… Pozostaje mieć tylko nadzieję, że za te zmiany, w jak najmniejszym stopniu, zapłacą nasze dzieci!
*** I jeszcze jedno… To nie jest tekst polityczny, bo dysputy polityczne mnie nie interesują. Polityki mam dość:-). To, co leży w kręgu moich zainteresowań to dobro dzieci, bo wszelkie zmiany, od lat, uderzają właśnie w nie… Niezależnie od opcji politycznych zresztą…
link do artykułu z „Rzeczpospolitej” ; https://www.rp.pl/Edukacja/310189852-Uczniowie-szkol-srednich-pojda-do-szkoly-w-sobote.html